Kitsede menüü

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Go down

Kitsede menüü

Postitamine  Adele on Püh Okt 10, 2010 7:10 pm

Tere,

Paluks mitte kohe maha lüüa mu tobedate küsimuste peale, aga ma olen tõesti kitsede hooldamise pealt täitsa tumba.Internetis oli nii vähe infot kitsede kohta, seega esitaks siis mõned küsimused siia.Ehk saab rohkem abi.
Meil on 2 hobust ning nüüd, asjaolude kokkulangemise tõttu, üks emane,varsti aastaseks saav, kits.
Hobuste pärast on talvehein olemas, kas kitsele see ka kõlbab või peab kitse hein kuidagi teistmoodi olema?
Lugesin, et neil on vaja põhimõtteliselt puulaaste närida vahe peal? Kas sinna alla liigituvad mingid kaseoksad lehtedega või mis?
Mida antakse kitsedele maiuseks ning mis on veel igapäevane kraam, mida nad lisaks heinale saama peaksid?Kas on vaja ka mingid spetskraanulid soetada?
Kas kitsedel on vaja ka lakukivi nagu hobustel? Kui jah, siis milline see olema peaks ning kust saab?
Kas vastab tõele, et kits hakkab piima andma alles pärast esimesi tallesid? Millal üldse kitsed tiineks võivad jääda?Kas me peame talle teise kitse ka seltsi võtma või on ta rahul ka hobuste seltskonnaga?
Kindlasti tekib mul küsimusi veel, aga praegu hetkel ei tule need pähe.
Tänud inimestele, kes võtavad vaevaks vastata.

Adele

Adele

Postituste arv : 1

Tagasi üles Go down

Re: Kitsede menüü

Postitamine  tavakasutaja on Kolm Okt 13, 2010 9:19 pm

Kitsed söövad nii kaselehti, kuuseokkaid kui kuuse-õuna-paju ja muude puude koort. Kohe, kui ta nende puude lähedusse satub, ongi tal nö maius käes. Kits eelistab puukoort rohule, kui on valida (selle koore all oleva mahla tõttu). Haava puu nad vabatahtlikult-sunniviisiliselt ei söö.
Me viskasime kitsedele ette suured mahavõetud leht või okaspuud ja ajapikku koorivad nad need ise tühjaks.

Toiduvihad nagu saunavihad tehakse valmis juba jaanipäeva paiku, kui noored lehed on kõige toitainerikkamad, siis pannakse nad kuivama ja talvel, kui vitamiine on vajaka, antakse ette. Kui oled nende kogumisega hiljaks jäänud, vaata mõne kuuse poole, oksi valmis teha ei saa kuna okkad kukuvad kohe küljest, aga sealt saaksid värkseid oksi lõigata talvel ette. Selle sööb kits nii okastest kui koorest tühjaks ja tagasi saad....ainult ühe pika tühja vitsa. Samuti võid asendada õunapuu või männiga. Neid võibki jooksvalt metsast tuua.

Lakukivisid on kaht sorti, neid saab Konekesko kauplusest ja oma vetpoest arvatavasti. Need on mõeldud siis erinevatele loomadele ja sisaldavad sellest tulenevalt ka erinevaid aineid. Kui sinu loomad lauta talveks jäävad (samuti, kui on plaanis paaritada kits), siis soovitavalt ette anda tiinuse algusest.
Osta kõige väiksem, seda jätkub kohe kauemaks.
Mõni kits annab jah piima ilma tallede toomiseta, aga seda ei loeta heaks.
Kits on karjaloom, kindlasti ei taha ta üksi olla. Kui ta on sinu hobusega harjunud, siis las tema olla. Heina anna just sellist, mida ta ise sööb. Kui vilja on, saab ka seda anda, nii umbes 1-2 peotäit päevas. Sellega on ka hea harjutada lüpsile tulemist.

Kõik aed-puu ja juurviljade kaunad, lehed, rootsud, koored võib ka ette anda toorelt. Samuti kuivatatud saiakontsud.

Sinu küsimused ei ole lollid!
Very Happy

Viimati muutis seda Admin (Teis Märts 19, 2013 2:35 am). Kokku muudetud 3 korda

tavakasutaja

Postituste arv : 268

http://kitsedlambad.createforum.eu

Tagasi üles Go down

Postitamine  Pennu on Reede Jan 07, 2011 10:08 am

Kas kitsedele võib silo anda?
Pennu

Postituste arv : 39

Tagasi üles Go down

Postitamine  Kilu-Mari on Püh Jan 09, 2011 5:53 pm

Tean, et antakse aga mina isiklikult ei julgeks anda. Minu omad kipuvad lihtsalt gaase täis minema. Natukese kaupa vast ikka võib aga ega silo neile eriti ei istu. Minu omad eriti pirtsakad

Kilu-Mari

Postituste arv : 91

Tagasi üles Go down

Postitamine  Pennu on Püh Jan 09, 2011 6:22 pm

Aitähh vastamast.
Mulle pakkus silo üks lambakasvataja, kes annab oma lammastele, pidid hästi sööma. Mina oma lammastele ei taha anda, kuid mõtlesin, et kitsed sellised laiema toidulauaga ehk sobib.
Katsetada oma loomade peal ei taha ja sellepärast küsisin.
Pennu

Tagasi üles Go down

Postitamine  Margo704 on Esm Jan 10, 2011 10:51 am

Ma sain ka omale suve lõpul pooljuhuslikult ühe emase kitse. See kuu saab 10-kuuseks. Enne oli mul kolm minilammast. Lammastega koos paistab tal küll lõbus olevat, puksivad jääraga Smile

Lammastele oli ostetud lemmikloomapoest lakukivi. Kits lakub seda hea meelega. Heina suhtes on tal lammastega sarnane maitse. Kolmekuningapäeval sai toast väljavisatud jõulukuusk neile ette antud. Sellest kits närib puukoort ja oksi sööb ka. Suvel võtsin pajuvõsast noori pajusid ja kuivatasin neid. See ka kitsele maitseb. Suvel viisin teda otse pajuvõssa maiustama. Ja kanadele kuivatatud nõgesevihtadest sõi pool ära Sad

Viimati muutis seda Margo704 (Teis Jan 11, 2011 12:06 am). Kokku muudetud 1 kord
Margo704

Postituste arv : 27

http://kapsas.net

Tagasi üles Go down

Postitamine  Pennu on Esm Jan 10, 2011 11:04 am

Kits ja võsa on lahutamatud sõbrad. Fantastilised puukoorijad on nad, egas muidu öelda, et kui kits hoovist kadund, otsi puu otsast Razz
Mina tassin talvel kuuseoksi neile aedikusse, maitsevad hästi ja kraavikraam(võsa) läheb sekunditega.
Pennu

Tagasi üles Go down

Postitamine  Ann on Esm Jan 10, 2011 12:26 pm

Meil söövad kitsed küll väga hea meelega kuivsilo, see ei ole nii hapu lõhnaga ka. Kuivsilo tehtud suunitlusega hobustele ja selline rohkem kuiva heina sarnane, koostiselt kultuuurhein ( ristikut, timutit ja siis natuke võilille). Tundub, et minu omad eelistavad silo heinale Very Happy. Eks kõik oleneb ilmselt silo koostisest ka. Piimal ei ole silo maitset ja gaase pole ka kitsed täis läinud.

Ann

Postituste arv : 17

Tagasi üles Go down

Postitamine  pipi on Kolm Märts 02, 2011 11:34 am

Esimest korda kuulen, et haab neile mürgine on! Kas peale kuuse ja paju, õunapuu võib veel miskit puunotti närida anda, näiteks kuidas lepp sobiks?

pipi

Postituste arv : 58

Tagasi üles Go down

Postitamine  tavakasutaja on Kolm Märts 02, 2011 2:09 pm

Seda haaba jah meie lambad ega kitsed söönud kunagi, siis kui uurima hakkasin, saingi teada, miks.
Muud puud söövad kõik ää, lepavõsa ja puu läheb ludinal.

tavakasutaja

Tagasi üles Go down

Postitamine  pipi on Kolm Märts 02, 2011 2:15 pm

No siis on hästi, mõtlesin neile lauta panna puunotte, et saaksid koort närida, parajasti käsil küttepuude tegemine Smile

pipi

Tagasi üles Go down

Postitamine  nodzu74 on Laup Juul 09, 2011 1:51 pm

Tere!
Mind on võlunud mitmeid aastaid kitsed aga kuna elan veel hetkel linnas siis on Juuli ja Maali omamine jäänud kaugemasse tulevikku.Kuna meil on maakoht olemas-koos karjamaa ja tädiga Smile ning omal plaan hiljemalt paari aasta päradt sinna kolida siis alustan juba enese harimise ja ettevalmistustega.Plaanin kitsed esialgu võtta lemmikuteks ja maa korrashoiuks,eks hiljem vaata kuidas läheb.
Olen saanud siin targemaks aga paar küsimus on jäänud-palju tarvitab üks kits talve jooksul heina-mitu rulli?
Kas peaks alustuseks võtma kääbuskitsed või....?

nodzu74

http://angelusnix.com/

Tagasi üles Go down

Postitamine  pipi on Esm Juul 11, 2011 11:29 am

Maa korrashoiuks kõlbavad lambad paremini, kits on jube pirts, jätab palju rohtu söömata. Üldiselt arvestatakse 500kg heina ühe kitse kohta.

pipi

Tagasi üles Go down

Vili või jõusööt

Postitamine  Roosi on Esm Juul 11, 2011 11:12 pm

Palju te annate lüpsvale kitsele päevas "energialisa"? Mul lüpsab noor kits, esimesel lüpsil, nii 1l päevas ja annan talle lüpsiajal ette u 1,5 liitrit Farmplandi lammaste graanuleid. Või oleks sobivam hoopis midagi lüpsilehmadele mõeldud toitu?

Soome foorumis oli selline teemaarendus üleval, et mida te topite kitsele igasugu jõusööta, ta on loodud ise hakkama saama looduses- oksad, lehed. Et kui tahate omale pikaaegset kaaslast, tervet looma, ärge üle pingutage..Et teine asi on piimatootmisele spetsialiseerunud suured talud, neis antakse maksimaalselt jõusööta ja saadakse imesuuri numbreid piimatoodangus. Aga kitse kasutatakse ka vaid 3-4 aastat. Et kahe kahe otsaga asi?

Rolling Eyes
Roosi

Postituste arv : 125

Tagasi üles Go down

Postitamine  malvekas on Kolm Juul 13, 2011 8:10 am

Mina annan lüpsi ajal vilja või siis vilja-kaalika(kartuli) segu.
malvekas

Postituste arv : 28

Tagasi üles Go down

MNÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ

Postitamine  Lambuke on Teis Nov 22, 2011 1:58 pm

MA OLEN LAMMAS MÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄÄ

Lambuke

Tagasi üles Go down

Postitamine  Kilu-Mari on Reede Nov 25, 2011 2:00 pm

malvekas kirjutas:Mina annan lüpsi ajal vilja või siis vilja-kaalika(kartuli) segu.

mis ime läbi sa neile kaalika sisse söödad? Mul ei võeta isegi näljaga seda suusissegi

Kilu-Mari

Postituste arv : 91

Tagasi üles Go down

Postitamine  maiekas on Reede Nov 25, 2011 6:56 pm

Minu omad saavad ka lüpsi ajal headparemat- köögivilju kaeraga. Suviläbi pugisid peamiselt kurke/kabatšokke jms, aga kaalikat(naerist)-kapsast ei tahetud. Nüüd, kui õues on juba talvine ikaldus, lähevad lisaks kaalikakoortele ka kapsajuurikad kaubaks Very Happy

maiekas

Postituste arv : 11

Tagasi üles Go down

Postitamine  tavakasutaja on Esm Nov 28, 2011 3:13 pm

Lisa oleks mõtekas anda, kui on selleks vajadus, mitte niisama. Nagu tolle soome teemaga koos oli, siis on asjal ka mõtet.
Kui sul kitsed laudas sügisest kinni, mida vast see aasta meie inimesed ei ole veel kasutanud( kuna rohelist nii palju veel õues), siis ei oleks enne poegimist üldse mingit mõtet(kellel see kevade peale plaanitud) hetkel lisasid anda kuna suvel kogutud rohelise ja energiavarud on veel talletunud kujul loomas ikka olemas.

tavakasutaja

Tagasi üles Go down

Postitamine  Sponsored content

Sponsored content

Tagasi üles Go down

Vaata eelmist teemat Vaata järgmist teemat Tagasi üles

- Similar topics